Bez kategorii

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci ?

Przebywanie na słońcu to prawdziwa frajda i wiele korzyści dla najmłodszych. Warto jednak mieć świadomość, że promieniowanie słoneczne jest wyjątkowo szkodliwe, szczególnie dla rozwijających się oczu dzieci. Dlatego też przed każdym wyjściem na słońce trzeba dopilnować, by maluch miał na sobie dobre okulary przeciwsłoneczne. Jak wybrać takie okulary, które zapewnią stuprocentowy komfort i bezpieczeństwo?

Słoneczne dni zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu, do zabaw i relaksu. Słońce skłania nas do aktywności fizycznej i stymuluje nasze organizmy do produkcji witamin. Ale słońce to nie tylko blask i ciepło – wraz z jego promieniami docierają do nas promienie UV Na szkodliwe promieniowanie  ultrafioletowe szczególnie narażone są oczy, a zwłaszcza oczy dziecka. Najpopularniejszym rodzajem ochrony oczu przed intensywnym blaskiem słońca oraz promieniowaniem UV są okulary przeciwsłoneczne. Już od najmłodszych lat warto wyrabiać w dziecku zdrowe nawyki, przyzwyczajając je do noszenia okularów przeciwsłonecznych. Muszą to być jednak produkty dobrej jakości, a nie okulary z ulicznych straganów.

Szkła, które nie zniekształcają obrazu

Każdy kto był zmuszony do zakupu okularów przeciwsłonecznych od przypadkowego sprzedawcy wie, że zdarzyło mu się po przejściu kilku kroków stracić orientację i równowagę – odpowiedzialne za to zdarzenie były złej jakości szkła, a dokładniej kiepska jakość optyczna. Złej jakości szkła nie posiadają doskonałej gładkości i jednakowej grubości na całej powierzchni, przez co powstają zniekształcenia ogadanego przez nie świata – i właśnie to jest przyczyna zaburzeń równowagi i dezorientacji. Skoro dorosły jest w stanie stracić równowagę, to cóż dopiero dziecko, które jest w ciągłym ruchu w trakcie zabaw i gier z rówieśnikami? Dlatego w okularach przeciwsłonecznych dla dzieci ważna jest jakość szkieł. Powinny mieć one najwyższą klasę optyczną 1, która daje pewność, że szkła nie będą zniekształcały obrazu.

Szkła, które się nie potłuką

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być wykonane z takich materiałów, które nie będą dla nich stanowiły żadnego zagrożenia. Szkła muszą być zrobione z tworzyw, które się nie potłuką i nie rozsypią w drobny mak nawet po uderzeniu czy gwałtownym wstrząsie. W tej kwestii dobrym rozwiązaniem są szkła wykonane z odpornego na uszkodzenia mechaniczne, a zarazem elastycznego i plastycznego poliwęglanu. Jest on odporny na uderzenia, zarysowania czy jakiekolwiek inne uszkodzenia mechaniczne.

Szkła z dobrymi filtrami

W okularach przeciwsłonecznych dla dzieci ważna jest nie tylko jakość szkieł, ale również fakt, by posiadały dobry filtr UV. W tanich, bazarowych okularach szkła są często tylko przyciemniane, nie posiadają natomiast żadnego filtra. Dzieci, które noszą takie okulary, mają dużo bardziej narażone oczy niż maluchy, które okularów nie noszą wcale. Ciemne szkła bez filtrów powodują bowiem, że źrenica maksymalnie się rozszerza, a do wnętrza oka dostaje się całe promieniowanie słoneczne. Bo nic go nie zatrzymuje. Gdy kupujemy okulary przeciwsłoneczne dla najmłodszych, zwracajmy uwagę na to, czy posiadają filtr UV. Najlepszy jest filtr UV400, który informuje o stuprocentowej ochronie przeciwsłonecznej. Wszystkie okulary dla dzieci powinny mieć również wszelkie atesty i certyfikaty, jakie są wymagane od produktów przeznaczonych dla najmłodszych. A takich atestów na pewno nie znajdziemy przy tanich, bazarowych okularkach za kilka złotych.

Sprawdź ofertę UvKidsuvkids.pl

Wygoda i komfort użytkowania

Poza oczywistymi kwestiami bezpieczeństwa, okulary przeciwsłoneczne powinny być dla dziecka komfortowe i wygodne. Nic tak nie zniechęca do noszenia okularów, jak ciągłe ich poprawianie lub obawa, że spadną w trakcie zabawy. Dobre okulary przeciwsłoneczne to takie, o których w trakcie ich użytkowania zapomina się, że ma się je na sobie. Dobrze dopasowane do twarzy, pewnie i mocno trzymające się oprawki są podstawą komfortu użytkującego ich dziecka. Odpowiednio zaprojektowane krzywizny chronią przed zaparowaniem szkieł, a jednocześnie nie dopuszczają do dostania się drobinek piasku pomiędzy szkła a oczy dziecka. Powinno się też zwracać uwagę, czy okulary pewnie trzymają się nosa dziecka, czy dół oprawek nie ugniata policzków i czy zauszniki mają optymalną długość, by zapobiec uciskow,i a jednocześnie nie dopuścić do niekontrolowanego zsuwania się okularów w trakcie ich użytkowania.

Okulary atrakcyjne dla dzieci


I na koniec bardzo ważny czynnik mogący sprawić by dziecko z chęcią i przyjemnością chciało nosić okulary przeciwsłoneczne – atrakcyjny design. Okulary powinny być ładne, kolorowe, ozdobione ciekawymi motywami, a także modne i dopasowane do aktualnych dziecięcych trendów. Dobrze dobrany design sprawia, że dziecko czuje się w takich okularach atrakcyjne i ma poczucie komfortu oraz prestiżu, co dla dziecka jest istotnym elementem poczucia akceptacji przez grupę rówieśników. W przypadku najmłodszych dzieci wygląd okularków może jeszcze nie być dla nich istotny, ale już maluchy w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym lubią mieć na sobie coś, co jest modne i co noszą inni.